Spichlerz w Nowym Siole zwyciężył w I Konkursie Nasz Zabytek w województwie podkarpackim. Od dziś trwa II Konkurs, w którym mieszkańcy Nowego Sioła i okolic mogą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną tego zabytkowego budynku. Czas na zgłoszenia jest do 3 lutego.

Pomysły można zgłaszać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie:

https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-podkarpackie/

lub przez telefon: 22 47 55 111 / +48 517 884 088.

O konkursie

„Nasz Zabytek” to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy I konkursu w województwie podkarpackim, który trwał od 3.10.2022 do 1.11.2022 roku, przesłali Fundacji 970 zgłoszeń na 33 zabytkowe obiekty. Ocenę formalną przeszło 27 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną). Wygrał Spichlerz w Nowym Siole.

Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w I Konkursie organizatorowi zależy na inicjatywie mieszkańców, bo w tym konkursie to właśnie oni mają wpływ na to, jak zabytek będzie im służyć przez następne lata.

Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Spichlerza (Gmina Cieszanów), Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

Jak zgłosić pomysł?

Zastanów się czego brakuje w Twojej okolicy. Może to miejsce spotkań, wystaw, koncertów, zajęć edukacyjnych, siedziba Koła Gospodyń Wiejskich, sala warsztatowa, klub dyskusyjny? Możliwości jest całe mnóstwo, a kto zna lepiej Wasze potrzeby niż Ty i inni mieszkańcy Twojej gminy?

Pomyśl, jak uzasadnisz swój pomysł? Odpowiedz jak jego realizacja:

  • będzie służyć mieszkańcom?
  • uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?
  • może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?

Gotów? Jeśli tak, to czas podzielić się Twoim pomysłem i wypełnić zgłoszenie na stronie internetowej Fundacji Most the Most .

Możesz też zgłosić swój pomysł telefonicznie. Zadzwoń do nas pod numer 22 47 55 111 lub +48 517 884 088 Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Masz pytania? Wyślij je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Co dalej?

Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.

Zwycięzca I Konkursu Nasz Zabytek w województwie podkarpackim

Spichlerz dworski znajduje się na północny-zachód od otoczonego parkiem dworu Gnoińskich. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to wspomniany majątek, w 1808 roku nabył Jan Bartosz Rojowski herbu Cholewa. Wybudował murowany dwór i spichlerz. Kolejno majątek przechodził w inne ręce. Na początku XX w. przeszedł na własność rodziny Gnoińskich. Podczas II wojny światowej właścicielka dworu Elżbieta Gnoińska ukrywała się w Rokietnicy, gdzie została aresztowana i przewieziona do obozu w Oświęcimiu. Od 1941 roku zaraz za majątkiem i spichlerzem przebiegała granica oddzielająca Nowe Sioło oraz Cieszanów i „Linia Mołotowa”. Po wojnie losy spichlerza są niejasne. Wiadomo, że w 1993 roku działka, na której stoi spichlerz przeszła własność na Państwowego Gospodarstwa Rolnego Cieszanów, zaś w 1995 roku została przejęta jako masa upadłościowa przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2022 roku właścicielem spichlerza zostaje Gmina Cieszanów. Spichlerz jako jedyny zachował się z zespołu zabudowań gospodarczych będących zapleczem dla dworu w Nowym Siole.

Spichlerz posiada typową dla takich budynków konstrukcję: szerokie ceglane mury, niewielkie okna, drewniane stropy. Bryła budynku dwukondygnacyjna z cokołem u podstawy oraz gzymsem oddzielającym kondygnacje. Fasada prosta z nadprożami łukowymi nad otworami okiennymi. W oknach drugiej kondygnacji kraty wykonane z krzyżujących się stalowych rurek zamocowanych do ościeżnic. Dach dwuspadowy z dwoma niskimi lukarnami. Wewnątrz budynku schody drewniane z poręczami. Konstrukcja dachu drewniana. Na pierwszej kondygnacji wewnątrz budynku betonowa posadzka zaś na dwóch pozostałych drewniane ułożone na legarach tworzące jednocześnie stropy kondygnacji.

Opis powstał dzięki Pani Urszuli z Cieszanowa

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Kontakt dla mediów

Róża Zabojszcz

menadżer ds. komunikacji i pr

+48 532 390 627