22 maja, w ramach projektu „Księga Poku” realizowanego z inicjatywy Fundacja FRSI we współpracy z Wydawnictwo Widnokrąg, zorganizowaliśmy wyjątkowe spotkanie dla klasy III z ZSP w Cieszanowie.
Podczas warsztatów bibliotecznych dzieci poznały książkę Księga Poku autorstwa Edgar Valter. Pani bibliotekarka opowiedziała uczniom o niezwykłych bohaterach – Pokuludkach, czyli małych trawiastych skrzatach żyjących blisko natury. Dzieci dowiedziały się, że Poku są przyjaznymi stworzeniami mieszkającymi w lesie, pomagają sobie nawzajem i żyją w zgodzie z przyrodą. Opowieść pokazała, jak ważne są dobroć, przyjaźń, współpraca oraz troska o środowisko, a także zachęciła najmłodszych do dostrzegania piękna natury i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Podczas spotkania pani dyrektor Urszula Kopeć - Zaborniak przeczytała fragmenty książki i rozmawiała z dziećmi o tym, czego można nauczyć się od bohaterów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści oraz chętnie odpowiadali na pytania dotyczące przyrody i życia Pokuludków.
Po części literackiej dzieci wykonały własne „CIESZANOWSKIE POKULUDKI” z trawy i różnorodnych materiałów. W czasie pracy wykazały się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem, tworząc piękne, pomysłowe prace inspirowane bohaterami książki. Ostatnią częścią warsztatów było „moczenie stópek” na wzór bohaterów książki, ponieważ Pokuludki dużo chodzą po lesie, więc moczą stopy, żeby się ochłodzić jak również dla relaksu i odpoczynku.
Dzieci uczestnicząc w zajęciach miały okazję chodź na chwilę stać się częścią świata ludków Poku z Estonii.
Całe spotkanie przebiegło w rytmie lasu i natury. „Niech ta piękna baśń będzie naszym przewodnikiem na lato”.

















