zdj. Piotrowscy (z arch. M. Piotrowski)     Gorajec to jedna z niewielkich wsi w gminie Cieszanów. Słynie z przepięknej odrestaurowanej XVI-wieczej cerkwi, pięknego otoczenia przyrody, zabytków architektonicznych jak również ze słynnego Festiwalu Folkowiso. Wszystko to promuje malutką wieś do rangi miejsca wartego odwiedzenia.

Te wszystkie atrakcje popularyzowane są przez zakochanych w tym miejscu pasjonatów. Spośród wszystkich, którzy oddani są temu miejscu najbardziej wyróżnić można jednego człowieka. Mimo swojego młodego wieku stworzył w Gorajcu wyjątkowe miejsce i klimat dla wszystkich, którzy bliżej chcieliby zapoznać się z kulturą pogranicza polsko – ukraińskiego.

     Mowa o Marcinie Piotrowskim właścicielu Chutoru Gorajec położonego właśnie w Gorajcu. Jest społecznikiem, animatorem kultury i regionalista. Dzieli swoje życie i aktywność kulturalną pomiędzy Polskę i Irlandię. W Polsce działa na rzecz polsko – ukraińskich dobrosąsiedzkich na pograniczu w Irlandii jest sekretarzem Polish – Irish Association (stowarzyszenie polsko – irlandzkie ).

Organizowany przez niego od 6 lat Festiwal Folkowisko urósł do rangi jednego z najważniejszych interdyscyplinarnych festiwali w naszym kraju. Dzięki szerokiemu zaangażowaniu w otwarcie się na publiczność zagraniczną i zarazem głębokiemu zaangażowaniu w lokalne środowisko, w roku 2015 Folkowisko wybrane zostało przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali do prestiżowego grona najlepszych festiwali Europy. Dzięki oznaczeniu znakiem jakości EFFE (Europa dla festiwali, festiwale dla Europy).

Jego działania zostały zauważone przez władze województwa podkarpackiego. 29 września odbyła się Gala Światowego Dnia Turystyki, podczas, której Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wręczył Marcinowi Piotrowskiemu Statuetkę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji.

Statuetki od 12 lat wręczane są osobom, podmiotom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania pozytywnego wizerunku podkarpackiej turystyki w kraju i za granicą.

To bardzo istotne wyróżnienie, które zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przyznania kolejnego wyróżnienia. Marcin Piotrowski wyróżniony został nagrodą Teraz Polska – Wybitny Polak, w kategorii Młody Polak za działalność prowadzona na terenie Irlandii. Uroczystość wręczebnia nagrody Wybitny Polaki zaplanowana została na 13 listopada 2016 w Ambasadzie RP w Dublinie.

Cieszymy się wraz z nim i życzymy jak najwięcej sukcesów w promowaniu naszego regionu.

Andrzej Stasiuk i Marcin Piotrowski w Gorajcu (fot. z arch. M. Piotrowski)

 międzynarodowo na Folkowisku (fot. z arch. M. Piotrowski)