Żuków

Żuków to wieś położona w województwie podkarpackim, powiecie lubaczowskim, w gminie Cieszanów nad potokami  Buszcza i Łówcza.

Miejscowość  została lokowana w XV w. na prawie wołoskim. Osadnicy zajmowali się tutaj hodowlą owiec i bydła, a także smolarstwem. We wsi  około 1565 r. znajdowały się tutaj dwa młyny.

Miejscowość była niszczona przez najazdy tatarskie ok. 1531 r. oraz doznała znacznych strat w czasie przemarszu wojsk szwedzkich w 1656 r.

Do 1778 r. Żuków był wsią królewską w starostwie lubaczowskim. W  1783 r.  na północ od wsi powstała kolonia niemiecka Freifeld. W miejscowości  mieszkali Polacy, Ukraińcy i Żydzi. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Żuków był dużą wsią, istniały tu dwa młyny i szkoła.
W miejscowości znajduje się także cmentarz grekokatolicki.  Najstarsze pochówki na cmentarzu datowane są na XVIII wiek, najpóźniejsze zaś na lata 40 XX w. Kamienne nagrobki są dziełami  miejscowych rzemieślników.
Ciekawostką  jest to, że 8 sierpnia 2007 roku podczas budowy kanalizacji sanitarnej na głębokości ok. 3 metrów znaleziono kieł mamuta. Mierzy on około 1 m i zachował się w bardzo dobrym stanie, chociaż podczas prac został przypadkowo uszkodzony. Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Kresów w Lubaczowie.


opracowała:  Magdalena Wawrów  

Imieniny

Dzisiaj jest: 29 Maj 2017
Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

Kontakt

Publiczne Gimnazjum
w Cieszanowie - Nowym Siole
37-611 Cieszanów
Nowe Sioło os. 15
tel./fax 16 6311039
gimcieszanow@wp.pl