Gorajec

Gorajec-wieś położona w woj. podkarpackim, powiecie lubaczowskim w gminie Cieszanów nad potokiem Gnojnik. Gorajec założył w 1564r. Jan Tarnowski hetman wielki koronny i starosta lubaczowski. Pierwotnie miejscowość nazywano Horajcem. W 1821r. Gorajec wykupił od rządu baron Józef Brunicki. Pod koniec XIX w. w Gorajcu mieszkało 849 osób.
W latach 1939-1941 doliną strumienia Gnojnik przebiegała granica niemiecko-radziecka. Od 1 kwietnia 1944r. w okolicach Gorajca formował się zbrojny oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii UPA. Od tego czasu zdarzały się uprowadzenia i zabójstwa mieszkańców wsi narodowości polskiej. Pod koniec lat 60 oddano do użytku szkołę tzw. ,,tysiąclatkę". Po wyludnieniu wsi szkołę zamknięto. W roku 1977 nazwę wsi na krótko zmieniono na Dąbrowa

 

W niezwykle malowniczej scenerii za Gorajcem biegnącym brzegiem lasu i łąk strumykiem Łówczanka stoi pełna uroku murowana kapliczka. Postawiono ją niegdyś, ponieważ jak mówi miejscowa tradycja w tym miejscu 130 lat temu objawiła się Matka Boska. Następnie zaczęły rozchodzić się wieści, że jest to miejsce cudami słynące.

 Na południu od zabudowań Gorajca w lesie znajduje się cmentarz greckokatolicki. Powstał on w pierwszej połowie XIX w. Zachowało się na nim ponad 120 zabytkowych nagrobków. Najstarszy z nich datowany jest na 1841r.

Cerkiew p.w. NMP w Gorajcu została zbudowana 1586r. Jest to jeden z najstarszych zabytków tego typu w Polsce. Do cerkwi uczęszczały pokolenia wiernych, wśród których znajdowali się wyznawcy aż trzech religii: pierwotnie prawosławia później modlili się tu grekokatolicy a po 1947 roku świątynia służy parafii rzymskokatolickiej. Cerkiew zmieniała się, aż 3 razy. Ciekawostką jest również ze posiada ona tytuł perły podkarpacia.

W tradycji wschodniej ikonostas jest najistotniejszym elementem wyposażenia cerkwi. Ma on za zadanie oddzielić nawę główną od sanktuarium. Dzieje ikonostasu są niezwykle złożone. W 1995 r. ikonostas w złym stanie został przewieziony do Krakowa. Przez 16 lat był tam restaurowany i po długich przemyśleniach postanowiono, że wróci on na miejsce. W 2011r. odbyła się uroczystość ponownego poświęcenia w świątyni.


Każdego  lata w Gorajcu odbywa się Festiwal Kultury Pogranicza – Folkowisko. To wydarzenie poświęcone kulturze narodów zamieszkujących dawniej Roztocze: Polaków, Żydów, Ukraińców i Ormian.
Podczas imprezy odbył się tu Wieczór Opowiadaczy, Szabatowa i Folkowa Noc, Dzień Cerkwi a także występy różnorodnych artystów. Folkowisko to jednak nie tylko festiwal muzyczny. Uczestnicy imprezy mają możliwość udziału w wielu krajoznawczych rajdach rowerowych, pieszych, oraz Grze Wiejskiej. Gwarantowany jest tu wypoczynek ale również można podziwiać piekne zabytki oraz spacerować po łonie natury.


opracowały:  Magdalena Wawrów ,  Marta Zaborniak

Imieniny

Dzisiaj jest: 29 Maj 2017
Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

Kontakt

Publiczne Gimnazjum
w Cieszanowie - Nowym Siole
37-611 Cieszanów
Nowe Sioło os. 15
tel./fax 16 6311039
gimcieszanow@wp.pl