Chotylub

     Chotylub to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Cieszanów, w dolinie Brusienki na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego. W latach 1977-1981 nosiła czasowo nazwę Lubice. Wieś powstała w roku 1565 i do II wojny światowej zamieszkana była w połowie przez ludność narodowości ukraińskiej. Pierwszą cerkiew zbudowano w II poł. XVII w., następną w 1693 r. a obecna powstała na tym samym miejscu w 1888 r., być może z zachowaniem elementów starszej budowli.

W latach 1944-1945 Chotylub doznał wielu zniszczeń wskutek walk z oddziałami UPA.
Przy drodze relacji Chotylub Brusno, w okolicznych lasach, po lewej stronie drogi znajduje się żelbetonowy bunkier wojskowy stanowiący jeden z elementów sowieckiej linii umocnień Mołotowa. Jest w nim jedno stanowisko dla ciężkiego karabinu maszynowego.

Bunkier nie jest zabezpieczony, ani ogrodzony dzięki czemu bez przeszkód można go obejrzeć z bliska.
W tej uroczej małej wiosce możemy zobaczyć wiele murowanych kapliczek oraz krzyży, o które do tej pory mieszkańcy dbają. Wszystkie są położone przy drodze, więc bez problemu można je zobaczyć.
W Chotylubiu znajduje się zabytkowa, grekokatolicka, drewniana cerkiew pod wezwaniem Pokory Najświętszej Maryii Panny. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu obok drogi z Cieszanowa do Brusna.Stoi zamknięta od 2001r, kiedy to wybudowano nowy, murowany kościół. Jednakże wcześniej, od roku 1947r. cerkiew była wykorzystywana jako filialny kościół parafii w Cieszanowie. Była remontowana na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, a w roku 1986 dobudowano do niej przedsionek.
We wschodniej części wsi znajduje się grekokatolicki cmentarz. Jest w całości porośnięty trawą oraz znajduje się w środku lasu. Nagrobki są doskonale zachowane, a najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. W środkowej części można dostrzec odgrodzone drewnianym płotkiem groby właścicieli Chotylubia.
Kilka kilometrów od Chotylubia, w pobliskich lasach stoi krzyż z kogutem na czubie. Legenda mówi, że pewien szlachcic zabłądził w tych lasach i gdy stracił nadzieję na powrót do swego dworu usłyszał pianie koguta. Jego donośny głos wskazał mu drogą i na znak tego szlachcic ufundował ten oto krzyż.
Jedną z kolejnych historycznych ciekawostek jest fakt, że w lasach położonych nieopodal Chotylubia po upadku kampanii wrześniowej rozbroiła się tam Dywizja Wojska Polskiego. Został zakopany tam ich sztandar, który mimo poszukiwań nie został do dnia dzisiejszego odnaleziony.

Zapraszamy

opracowały: Klaudia Przednowek, Karolina Zubrzycka

Imieniny

Dzisiaj jest: 29 Maj 2017
Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

Kontakt

Publiczne Gimnazjum
w Cieszanowie - Nowym Siole
37-611 Cieszanów
Nowe Sioło os. 15
tel./fax 16 6311039
gimcieszanow@wp.pl